ssa header

Surrey Sports Awards 2014

On Tuesday 2 December, guests, athletes and shortlisters are invited to the majestic Kempton Park Racecourse, to celebrate an outstanding year of sport in Surrey.

The Surrey Sports Awards is an annual celebration event bringing together athletes, clubs, coaches, volunteers, teams, businesses and the wider professional partnership to reward outstanding achievements, exceptional determination and extraordinary commitment to sport.

The nominations process is now closed and all winners will be announced on the evening of the awards.

Find out who wins on 2 December - follow @activesurrey.

 

Shortlist announced:

active surrey logo

Active Surrey Coach of the Year Award

  • Donovan Chislett, Guildford Saints Football Club, Guildford
  • Brett Garrard, Surbiton Hockey Club, Elmbridge
  • Geoff Deegan, Woking Amateur Boxing Club, Woking

 

Young Sports Team of the Year Award

  • Queen Mary Sailing Club Youth Group, Sailing, Spelthorne
  • Meadow Sports Girls Football Team, Woking
  • Wallace Field Junior School, Year 6 Tag Rugby Team, Epsom & Ewell

 go fest logo

GoFest Sports Team of the Year Award

  • Woking Blackhawks, Wheelchair Basketball Team Division 3, Woking
  • Surbiton Hockey Club, Ladies 1st XI, Elmbridge
  • Ashford Cricket Club Ladies 1st XI, Spelthorne

achieve lifestyle logo

Achieve Lifestyle Sports Professional of the Year Award

  • Dave Ward, Harlequins and England Rugby
  • Jason Roy, Surrey Cricket and England Cricket
  • Elvisi Dusha, Surrey United and Team GB
  • Hannah Reid, England Netball and Surrey Storm

surrey playing fields

Surrey Playing Fields Young Volunteer of the Year Award

  • Megan Cowlard, R U Able 2 Community Leader, Surrey Heath
  • Toby and Ollie Fitzgerald, Frensham Pond Sailability, Farnham
  • Sam Philips, Sutton & Epsom RFC, Epsom & Ewell

gmc logo

Global Market Consultants Volunteer of the Year Award

  • Graham Chalkley, Farnham Swimming Club, Farnham
  • Paul Down, Woking Cycling Club, Woking
  • Mark and Mel Harris, Littleton Sailing Club, Spelthorne

high sheriff youth awards

High Sheriff Youth Awards Sports Project

  • Camberley Goldhawks, Surrey Heath
  • Liquid Connection Total Football project, Mole Valley
  • Longmeadz Kickn, Epsom

surrey county council logo           

Surrey County Council Disability Sport Award

  • Anne Dickins, Para canoeist, Tandridge
  • Charlotte McCumisky, Haslemere Hockey Club, Haslemere
  • Jonathan Tear, Chelsea Community FC, Mole Valley

Surrey Sports Park Young Sports Personality of the Year Award

  • Josh Ibuanokpe, Guildford RFC, Guildford
  • Alice Upcott, Heathrow Gymnastics Club, Runnymede
  • Emily Whiting, Taekwondo, Reigate & Banstead

3wise logo

3Wise Sports Club of the Year Award

  • Farnham Swimming Club, Farnham
  • Woking Gymnastics Club, Woking
  • Haslemere Hockey Club, Haslemere

wellbridge logo

Wellbridge Award

  • Dorking Cycling Club, Mole Valley
  • Weybridge Ladies Amateur Rowing Club, Elmbridge
  • Dorking Lawn Tennis and Squash Club, Mole Valley

freedom leisure logo

Freedom Leisure Sports Personality of the Year Award

  • Amelia Owton, Gatwick Flyers Trampoline Club, Mole Valley
  • Rachel Morris, Rowing, Farnham
  • Owen Livesey, Camberley Judo Club, Surrey Heath

bbc surrey logo

BBC Surrey Outstanding Service to Sport Award

  • Brian Slyfield, Guildford
  • Fred Moore, Elmbridge
  • Jez Taylor, Runnymede
  • Karl Brown, Farnham
  • Liz Sissons, Epsom & Ewell
  • Malcolm Denham, Woking
  • Paul Roberts, Haslemere
  • Ray Turner, Reigate & Banstead
  • Reg Rapley, Surrey Heath
  • Vanda Jowett, Spelthorne


The winners will be announced at the ceremony on Tuesday 2 December.