Nominees for Surrey Sports Awards 2016

We have been searching the county to find those people who make a difference in sport.

Local sports awards are run in boroughs and districts across Surrey to recognise and celebrate the wealth of the local sporting talent and success over the last 12 months. Winners from the local Surrey borough and district sports awards have now gone through to the next stage; to battle it out for the county titles at the Surrey Sports Awards 2016.

The Surrey Sports Awards assessment panel have met and whittled each category down to a short-list.

We are pleased to announce the following short listed nominees for the Surrey Sports Awards 2016:

Please click the following link for more information on the Surrey Sports Awards 2016 Shortlisters.

Surrey Sports Park Young Sports Personality of the YearSurrey Sports Park Logo

  • Eleanor Piper, Woking Archery Club (Woking)
  • Louise Brownsey, Sky High Trampoline & Double Mini Trampoline Club (Tandridge)
  • Nathan McCleave, Dorking Swimming Club (Mole Valley)

Sportivate Young Sports Team of the YearSportivate Logo

  • Camberley Town Football Club U13 Youth (Surrey Heath)
  • Core Judo Academy (Runnymede)
  • Guildford City Swimming Club (Guildford)

Surrey Playing Fields Young Volunteer of the Year Surrey Playing Fields logo

  • Lauren Taylor, AFC Brooklands (Runnymede)
  • Lucy Edgar, Frensham Pond Sailability (Farnham)
  • James Peters, Glyn School Rugby (Epsom & Ewell)

Freedom Leisure Sports Personality of the Year Freedom Leisure Logo

  • Callum Gathercole, Rowing (Elmbridge)
  • Liam Heath, Wey Kayak Club (Guildford)
  • Susie Chan, Farnham Runners (Farnham)

Workplace Challenge Volunteer of the YearWorkplace Challenge Logo

  • Anthony Balkwill, Cobham Rugby Football Club (Elmbridge)
  • Damon Culley, Beacon Hill Junior Football Club (Haslemere)
  • Debbie Aitken, parkrun (Woking)

Active Surrey Sports Club of the Year

  • Ebbisham Sports Club, Racket Sports (Epsom & Ewell)
  • Frensham Pond Sailing Club and Frensham Pond Sailability (Farnham)
  • Swift Juniors Badminton Club (Surrey Heath)

3wise Sports Team of the Year3wise logo

  • Haslemere Hockey Club, Men’s First Team (Haslemere)
  • London Irish Amateur Wild Geese, Rugby Union (Spelthorne)
  • Sutton & Epsom Rugby Football Club Ladies (Epsom & Ewell)

Surrey County Council Disability Sport Award Surrey County Council Logo

  • Kate Hedley, Frensham Pond Sailability (Farnham)
  • Liz Morley, Boccia/Disability Sport (Woking)
  • Penny Froude, Sportsable (Surrey Heath)

Surrey Police & Crime Commissioner Coach of the Year Surrey Police & Crime Commissioner Logo

  • Chris Sexton, Woking FC in the Community (Woking)
  • David Vine, Leatherhead Swimming Club (Mole Valley)
  • Pedro Lemos, Pine Ridge Golf Club (Surrey Heath)

BBC Outstanding Service to Sport Award

  • Andy Bennett, Littleton Sailing Club (Spelthorne)
  • Carole Goldsmith, AFC Ewell Football Club (Epsom & Ewell)
  • Chris Beckett, Wey Valley Swimming Club (Guildford)
  • Christine Thompson, Swift Juniors Badminton Club (Surrey Heath)
  • Ian Cockram, parkrun (Runnymede)
  • John Delaine, Aldershot, Farnham & District Athletics Club (Farnham)
  • Peter Hirons, Farncombe Youth FC/Godalming Town FC (Godalming)
  • Richard Gammage, Woking Amateur Boxing Club (Woking)
  • Roland Lawler, Kayaking/Elmbridge Canoe Club (Elmbridge)

All shortlisters are invited to the prestigious Surrey Sports Awards ceremony on Tuesday 6 December 2016 at HG Wells (Woking) where winners will be announced and celebrated in style!